„To je dobro, zato što neka nova deca, mnogi mladi ljudi, nikada nisu čuli za Otpisane, ne znaju ko su oni, a treba da saznaju. Jedna nacija kada počne da zaboravlja svoje borce, kada počne da zaboravlja svoje oslobodioce, kreće ka svom kraju“
Povodom obilježavanja 70 godina od oslobođenja Beograda u Drugom svetskom ratu, u saradnji Doma omladine i Festivala subkulture Paralel otvorena je izložba pod nazivom „Tragom Otpisanih“.
Valentina Macura je izjavila ovaj festival „riješio da se pozabavi pop-kulturnim aspektom borbe protiv fašizma“ .
„Logično je da su to prije svega Otpisani, junaci mnogih genracija. Ova izložba koja se dešava u holu Doma omladine sadrži fotografije iz prvog serijala, ali takođe i periodiku iz 70-ih i 80-ih godina, kada su glumci bili najpopularniji“, rekla je Valentina Macura.
Na izložbi se mogu vidjeti i rekviziti koji su korišteni prilikom snimanja serije, kao što su dijelovi garderobe, poput Prletovog kačketa, ali i lični predmeti glumaca, među kojima se nalazi sat Voje Brajovića, koji u kultnoj seriji igra Tihog.
Sve ono što izložba obuhvata ne može se vidjeti samo u holu Doma omladine.
„Na staklu Doma omladine su velike strip table onih drugih oslobodilaca, kao što su bili poručnik Tara, Mirko i Slavko, Balkan ekspres, nešto gdje se miješaju fikcija i realnost, a što sa druge strane jesu neki najsjajniji momenti srbijanske ili šire gledano regionalne pop kulture“, ispričala je Macura.
Nakon otvaranja izložbe organizovana je „Tura Otpisanih“, odnosno šetajuća tura po lokacijama u Beogradu na kojima se serija snimala sedamdesetih godina.
„Prva lokacija koju obilazimo jeste stan u kojem su živjeli otpisani u Delijskoj 3, to je bio stan Marije, ilegalke, koja je radila u Specijalnoj policiji“, rekao je jedan od autora izložbe Zoran Panjković i dodao da nakon toga tura vodi na Kosančićev venac sa kojeg se spušta na Sava Malu, pored pristaništa, Saborne crkve, pa do ulice Zmaja od noćaja u centru Beograda.
„Idemo do ulice Zmaja od noćaja gdje je ubijen u realnom životu Kosmajac, a u Otpisanima šef Specijalne policije Nikola, nakon toga idemo na Gundulićev venac gde je živio i ubijen Zriki, a turu završavamo ispred zgrade Arhiva Srbije gde je bila smještena Specijalna policija“, kazao je Panjković.
Snimanje „Otpisani“ je počelo 1974. godine, prvi, crno-beli ciklus, a 1976. godine počelo je snimanje drugog dijela, koji je emitovan 1978. godine i koji je imao čak i veću gledanost od prvog ciklusa.
S obzirom da je scenario za seriju pisan prema motivima iz knjige „Otpisani“, autora Dragana Markovića, upitan koliko su događaji u seriji prikazani realno, Panjković je rekao:
„Dosta toga je uzeto iz knjige, koja prikazuje realne događaje, ali kada se napravi kombinacija svega toga, uz sjajnu režiju i dobru scenografiju, uvijek može da se napravi fenomenalan projekat.“
Direktor Doma omladine Marko Stojanović otvarajući izložbu istakao je da se svi sjećaju „Otpisanih“ te da reprize ove serije na TV ekranima nikada nije mnogo.
„To je dobro, zato što neka nova deca, mnogi mladi ljudi, nikada nisu čuli za Otpisane, ne znaju ko su oni, a treba da saznaju. Jedna nacija kada počne da zaboravlja svoje borce, kada počne da zaboravlja svoje oslobodioce, kreće ka svom kraju“, rekao je Stojanović.