Koncertom špansko-baskijskog bend Tulsa, u KC Gradu, 10.10, u saradnji sa Institutom Servantes, prvi put se uživo upoznajemo sa zanimljivom španskom indie scenom. Ovaj četvoročlani sastav, koji predvodi Miren Iza, kompozitorka i pevačica, ima uticaje i Baskije i Kastilje, odakle su članovi grupe, ali pre svega tradicije američkog roka, odakle i sam naziv – Tulsa. Sa druge strane, bend ima i pesme koje su prilično pop i hitične već na prvo slušanje. Kako to objašnjava pevačica benda, Miren Iza, po obrazovanju psihijatar, a koja se aktivno bavi i primenjenom muzikom za film, te kako će izgledati njihov beogradski koncert i još ponešto…
Zašto ste nazvali bend Tulsa?
Jako sam volela pesmu Tulsa Country grupe The Byrds, koju je napisala Pamela Polland. Pored toga, u to vreme sam bila fascinirana mnogim stvarima koje su imale veze sa baš tim delom Amerike…, “posude prašine i grožđe gneva”, Vudi Gatri (Woody Guthrie)…
U Vašoj muzici, uočljiv je uticaj onoga što se naziva Amerikanom, a što i sami navodite kao omiljeni muzički pravac, ali ipak odlučili ste se za tekstove na Španskom. Možemo li reći da je Tulsa neka vrsta Hispano-Amerikane?
Sviđa mi se ta definicija. Pa to je moja lična, baskijsko-španska verzija američkog roka, koji je baš mnogo uticao na odrastanje cele moje generacije u Španiji.
Ali pored tog “starog” američkog zvuka, postoje i Tulsine pesme koje su pravi pop hitovi, kao što je na primer pesma Estupida. Zanimljiva kombinacije muzičkih uticaja, šta je tu autentičnije, vama bliže?
Iskreno, Estupida mi se baš i ne sviđa puno, da je sada snimam, verujem da bi zvučala dosta drugačije. U to vreme nisam baš imala samopouzdanja i pustila sam da me navedu na pogrešnu stranu.
Dok ste živeli u Bilbau, imali ste ženski surf rok bend Electrobikinis, a u Tulsi ste okruženi kolegama. Gde je bolje u muškom ili ženskom bendu?
Baš mi nedostaje da sviram sa devojkama, nekako je povezanost jača i saradnja intenzivnija, pokušala sam od tad još par puta da okupim ženski bend, ali nije uspelo.
Pročitala sam da ste radili kao psihijatar u Nju Jorku jedno vreme, to mi je bilo interesantno, tim pre, što ćemo dan pre Tulse, imati koncert posvećen američkom roku i radio voditelju koji ga kod nas promoviše već 30 godina (Tajanstveni voz, Žikica Simić), koji je pored vođenja rok emisija, radio i kao zatvorski psiholog. Da li postoji neka veza između tog američkog roka i nekih suštinskih “pitanja duše”?
Ja sam zapravo radila istraživanje u Nju Jorku i zaista je bilo zanimljivo. A rekla bih da je sva umetnost bliska ljudskim željama, strahovima i frustracijama, a to je kao tema zajedničko i psihijatriji i umetnosti, ali naravno ishodi stvaralaštva tih oblasti su skroz drugačiji.
Da li znate nešto o Srbiji?
Pa, nisam nikad tamo bila i jedva čekam da je posetim. Ali nekad sam redovno išla u jedan bar u Bruklinu gde su se okupljali balkanski muzičari, u jedan veliki bend i to je stvarno bilo nezaboravno iskustvo. Nadam se da ću opet doživeti nešto slično kad dođem u oktobru.
Šta možemo da očekujemo od vašeg beogradskog koncerta?
Sviraćemo pesme sa našeg poslednje albuma „La calma chicha“, kojim smo pokušali da odagnamo svoju tamnu stranu i prepustimo se radosti efemerne ljubavi.
Karte za koncert Tulse, su u preprodaji 400 dinara i mogu se kupiti na svim Gigs Tix prodajnim mestima.
Valentina Macura